İnfluencer Başvuru (ajans kaydı) | Google Reklam Uzmanı | CihanKEZEN

İnfluencer Başvuru (ajans kaydı)

Anasayfa»İnfluencer Başvuru (ajans kaydı)
İnfluencer Başvuru (ajans kaydı)

İnfluencer Başvuru (ajans kaydı)

Günümüzde dijital medyanın gelişmesiyle en çok kazandıran meslekler sıralamasında büyük bir değişim yaşanıyor. Mühendislik, avukatlık veya öğretmenlik gibi geleneksel mesleklerin yerini artık youtuber, influencer olmak gibi meslekler dolduruyor.

Türkiye’de ve dünyada gelişen sosyal medya meslekleri gelecekte de oldukça popüler olacağı hatta geleneksel mesleklerin yerini alacağı bile söyleniyor. Türkiye’de üniversitelerde dahi öğretilen sosyal medya uzmanlığı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizin için harika bir rehber hazırladık. Geleceğin influencerı olmak, kendi kitlenizi sosyal medya üzerinden yaratıp dijital dünyadan para kazanmak için size oldukça önemli ipuçları vereceğiz.

 Instagram satış nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabımız; tabi ki kazanılır!

 Günümüzdeki Instagram influencerlerı genç yaşlarında kendi kitlelerini yaratarak telefon başından para kazanabiliyor hatta büyük markalarla işbirliği yaparak marka elçiliğine kadar yükselebiliyorlar. Instagram’da kendi kitlenizi yaratmak için doğru içerikler yaratmalı ve Instagram algoritmasını iyi bilmelisiniz. Instagram güncellemeleriyle sürekli değişen Instagram kurallarını yakından takip ederek profilinizi sürekli güncellemeli ve yeni gelişmelere ayak uydurmalısınız. Sadece kendi çevrenizde olup biteni değil, dünya çapındaki sosyal medya modasını, nelerin popüler olduğunu da takip ederek yerli yabancı birçok takipçiye ulaşabilirsiniz. Kendinizi sosyal medyada daha iyi ifade ettiğini düşünüyor, geleceğinizi sosyal medya üzerine kurmak istiyorsanız sizi yazının devamına alalım.

 Influencer Nasıl Olunur?

 1 – Influencer Olmak: Sahte sorular sorun

Instagram’da ne kadar çok yorum alırsanız o kadar hızlı bir şekilde popüler olabilirsiniz. Fotoğraf paylaşırken altına fotoğrafınızla ilgili sorular sorarak takipçilerinizin dikkatini çekebilir, sizin sayfanızda daha çok kalmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, yemek yerken paylaştığınız fotoğrafın altına sizin en sevdiğiniz yemek nedir? gibi bir soru sorduğunuzda takipçileriniz fotoğrafınızın altını yorumlarla dolduracak. Çok fazla yorum alan fotoğrafınız Instagram’ın keşfet sayfasına çıkma şansı yakalıyor. Fotoğrafınız keşfet sekmesine çıktıktan sonra sizi takip etmeyen birçok Instagram kullanıcısına ulaşabilir, daha çok takipçi çekebilirsiniz. Instagram’da herhangi bir içerik paylaşırken ilk olarak bu fotoğrafın altına nasıl yorumlar gelebilir, yorum sayısını nasıl arttırabilirim diye düşünmelisiniz. Yorum ve beğeni sayısı Instagram influencerı olma yolunda attığınız en önemli adımlardan biri olacak. Günümüzde popüler olan hatta 1 milyonu geçen takipçi sayısına ulaşan influencerlar bile fotoğrafların altında takipçilerine soru sorarak daha fazla yorum ve dolayısıyla daha fazla takipçi çekebiliyorlar.

 2 – Influencer Olmak: Yüksek kaliteli içerikler yaratın

Instagram’da kendinize uzun soluklu bir yer edinmek istiyorsanız ilk kuralınız kalite olmalı. İçerik pazarlama sadece özgün ve yaratıcı içerik değil, aynı zamanda da kaliteli görsellerden bahsediyoruz. Instagram’da paylaşacağınız fotoğrafları mutlaka yüksek kaliteli bir fotoğraf makinesi ile çekmeli, gerekli durumlarda profesyonel düzenleme yapmalısınız. Fotoğraflarınızı düzenlerken veya efekt yaratırken mutlaka Instagram’da popüler olan diğer influencerların kullandığı görünümlere dikkat edin. Siz de popüler olan akıma ayak uydurarak daha çok dikkat çekebilirsiniz. Örneğin, şu sıralar Instagram’da vintage efektli fotoğraflar çok popüler. Influencerlar sıklıkla eskitilmiş gibi görünen fotoğraflarını Instagram’da paylaşıyor fakat bu akım bir veya iki hafta sonra bitebilir ve yerini başka bir akım alabilir. Bu nedenle Instagram’da popüler olan akımları yakından takip etmeli, gelişmelere ayak uydurmalısınız. Instagram profilinizi oluştururken kendinize ait dokunuşlar eklemeyi de unutmayın. Diğer influencerlardan ilham alabilir ama asla kopya içerikler yapamazsınız. Kopya içerikler sizin bir süre sonra ifşa olmanıza ve takipçi kaybetmenize neden olabilir. Instagram’ın keşfet sayfasına çıkabilmek için özgün ve gelişmeleri yakından takip edecek içerikler sunmalısınız. Bu iki kriterin dengesini doğru tutturduğunuz zaman Instagram hayatınız kısa zamanda yükselecek, hayal ettiğiniz noktaya geleceksiniz.

 3 – Influencer Olmak: İlgi alanınızı bulun

Instagram’da içerik paylaşırken zevk aldığınız ve gerçekten ilgilendiğiniz konular hakkında yoğunlaşın. Sırf takipçi kazanmak için hiç ilginiz olmayan bir konuda profil oluşturursanız takipçileriniz bunu sezecek ve siz de kendinizi mutsuz bir sosyal medya döngüsünün içinde bulacaksınız. Merak etmeyin, ilgi alanınız geniş kitleleri ilgilendirecek kadar yaygın olmayabilir. Önemli olan sizin o konuya gerçekten hakim olmanız ve bu konuda özgün içerikler paylaşmanız. Örneğin, şarap tadımı veya kuş gözlemciliği gibi yaygın olmayan konularda Instagram profili oluşturarak kısa sürede bu konularda ilgilenen gerçek takipçilerle tanışarak marka iş birliklerine kadar ilerleyebilirsiniz. Influencer olma yolunda ilerlerken size zevk verecek, öğrenmekten mutluluk duyacağınız konuları seçerseniz takipçilerinizden kısa sürede olumlu dönüşler alacaksınız. Influencer olduktan sonra ilgi alanınıza uygun marka işbirliklerinde kendinizi çok daha güvende hissedecek, iş toplantılarında kendi Instagram sayfanızı daha özgüvenle sunacaksınız. Hakim olmadığınız konularda sunum yapmak ve pazarlama stratejisi oluşturmak sizi büyük bir stres altına sokabilir. İlgi alanlarınızı küçümsemeden bu konularla ilgili sosyal medya sayfaları oluşturmak sizi kısa sürede sosyal medya dünyasının ilk sıralarına taşıyacak.

 4 – Influencer Olmak: İçerik planı oluşturun

Sosyal medyanın en önemli kurallarından biri de paylaşım düzeni. Instagram’a düzenli olarak içerik üreterek influencer olabilirsiniz. Fakat düzensiz, arada sırada fotoğraflar paylaşarak sosyal medyada popüler olmanız neredeyse imkansız. Özellikle sosyal medyaya yeni başlıyorsanız mutlaka kendinize haftalık olarak içerik planı oluşturmalısınız. İçerik planı oluştururken de günün saatlerine uygun postlar oluşturmalı, sosyal medyaya en çok girilen zaman dilimini doğru analiz etmelisiniz. Sosyal medyanın en önemli kurallarından biri de zamanlama. Sabah saatlerinde en yoğun olan saatler 8 ve 9 arasında. Uyanma, yolculuk süresinde telefonla zaman geçiren insanlar sabah içeriğinizi görerek beğeni ve yorum bırakabilirler. Öğle saatlerinde 11 ile 1 arası yemek molası olduğu için popüler bir saat dilimi. Akşam saatlerinde ise 7 ile 9 arasında da paylaşım yapmayı unutmayın. Mutlaka kaçınmanız gereken saat dilimi ise öğle saatlerinde 3-4 arası. Herkesin en yoğun olduğu zaman dilimi olan öğle saatlerinde içeriğiniz istediğiniz ilgiyi çekemeyebilir. Pazartesi, perşembe ve cuma Instagram’ın en yoğun etkileşim aldığı günler. En düşük etkileşim yapılan gün ise pazar günü. İçerik planınızı oluştururken Instagram’daki kitlenizi belirleyerek bu kitlenin ne zaman sosyal medyayı kullandığını iyi analiz etmelisiniz.

 5 – Influencer Olmak: Hızlı karar alın

Her gün değişen ve gelişen dijital dünyada en önemli adımlardan biri de hızlı karar almak. Karar verirken çabuk ve pratik olmak Instagram dünyasında size birçok kapıyı açacak. Sık sık değişen sosyal medya modasına ve güncellenen Instagram algoritmasına ayak uydurmak için hızlı karar vermeli ve güvenli adımlar atmalısınız. Seyahat profili sahibiyseniz son günlerde popüler olan Kars Doğu Ekspresi tren yolculuğuna hızlıca katılıp, bu seyahatin detaylarını takipçilerinizle paylaşmalısınız. Belki de bir ay sonra bu seyahate çıktığınızda alacağınız etkileşim bugün alacağınız etkileşimin yarısı kadar olacak. Sosyal medya konusunda geleceğin konu başlıklarını görmek veya tahmin edebilmek neredeyse imkansız. Bu nedenle kendinizi bir ay sonrasına hazırlamanız zor. Anlık konu başlıklarını takip ederek ve hızlıca karara bağlayarak kısa sürede influencer olabilirsiniz. Eğer makyaj üzerine içerikler paylaşıyorsanız 2018 yılında popüler olan metalik makyaj yaparak veya en yeni çıkan ürünleri ilk deneyerek takipçilerinizin ilgisini arttırabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar çok yorum ve beğeni alırsanız o kadar hızlı bir şekilde keşfet sayfasına çıkabilirsiniz. Keşfet sayfasına çıktıktan sonra influencer olmanız çok daha kolaylaşacak.

 İnfluencer Başvuru Ajansı

 Hemen Başvur 100 üstündeki influencer adayımızın arasına katıl..